tytuł

czym się różni nocarz od renegata i vice versa
Awatar użytkownika
psychotique
Użytkownik ZBANOWANY
Posty: 524
Rejestracja: 13 cze 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: saytara qawiyya
Kontakt:

tytuł

Post autor: psychotique »

Ano właśnie. Tytuł drugiej części zdradza zakończenie pierwszej. Osoby, które nie śledzą losów Vespera na bieżąco, w miarę jak powstają kolejne części, tylko sięgną po vampirzą trylogię za jakiś czas, będą z góry wiedziały jak skończy się pierwszy tom. No chyba, że to efekt zamierzony.
pierwszy sitcom skydierski: www.un4spendable.blog.onet.pl Obrazek

Karola
Referent
Referent
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z powrotem
Kontakt:

Post autor: Karola »

IMO niekoniecznie. Pierwsza część jest o Nocarzu - z perspektywy tych dobrych. Renegat z perspektywy tych złych - znaczy możliwy jest inny pierwszoplanowy bohater.
W poszukiwaniu straconej normalności

Awatar użytkownika
Harna
Na misji...
Posty: 250
Rejestracja: 13 sie 2006, o 16:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Festung Breslau

Post autor: Harna »

Ano właśnie. Przecież Vesper mógł np. zginąć :-)

Podobnie z tytułami jest np. w Krzyśka Piskorskiego "Opowieści Piasków", ale osobiście nie uważam, żeby to w czymś przeszkadzało. Zresztą więcej może zdradzić zajawka na okładce drugiej części niż sam jej tytuł :-) Czytelnik sięgnie najpierw po część pierwszą. Poza tym, IMHO, trwające przez całego Nocarza wątpliwości Vespera, ciągłe wyciąganie przez innych jego zbyt szybkiego "chrztu bojowego" i kontaktu z prawdziwą krwią też coś sugerują. Szczerze mówiąc, czułam, że to się tak skończy. Ale chciałam wiedzieć - w jaki sposób. To jest właśnie najciekawsze :-)
Wszak rodzić się nie jest to, co zmartwychwstawać;
trumna nas odda, lecz nie spojrzy na nas jak matka.

Awatar użytkownika
Bebe
Na misji...
Posty: 285
Rejestracja: 16 sie 2006, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: GEdynia
Kontakt:

Post autor: Bebe »

W "Nocarzu" jest kilka kwestii, które naprowadzają czytelnika na to, że Vesper skończy jako renegat. Jego fascynacją kobietą. Jego szybki chrzest bojowy. Jego rozmowy z uwięzionym renegatem.... wreszcie zadanie, jakie otrzymuje w ostatnim rozdziale.
Z drugiej strony nie można tez wykluczyć, że nie będzie usatysfakcjonowany statusem renegata - jak znam życie, okaże się, że i u renegatów nie wszystko jest jasne i klarowne i uczciwe... :)

Awatar użytkownika
Rudolf
--------
--------
Posty: 29
Rejestracja: 12 sie 2006, o 02:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: spiekłarodem

Post autor: Rudolf »

Bebe pisze:W "Nocarzu" jest kilka kwestii, które naprowadzają czytelnika na to, że Vesper skończy jako renegat.
No i co ja mam teraz zrobić?... Kilka osób już zoczyło Nocarza w moich rękach, choć się specjalnie nie obnoszę, popytało "o czym" i "czy fajne", więc ja już całkiem od siebie zareklamowałem niniejsze forum. A tu widzę, że spoilerków się namnożyło... :? Wejdzie taki "świeżak", przeczyta, że pojawi się głęboka rysa na kryształowym wizerunku Vespera, zabawę mu to popsuje, a mnie jeszcze obsobaczy :lol:

Trza-by wprowadzić klasyfikację wątków: bez spoilerów, spoilery I tomu, itd. bo im dalej, tym wątki będą dotyczyć coraz bardziej zaawansowanych wampiryzmów, a świeżacy trafiać się będą nadal.

No offence...
Pozdrawiam
Nie szukajcie, a samo się znajdzie...

Awatar użytkownika
Madzik
Ukryty
Ukryty
Posty: 836
Rejestracja: 10 lut 2006, o 00:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B24
Kontakt:

Post autor: Madzik »

Słusznie rzeczesz, Rudolfie, dzięki za uwagę. Zaradziłam, jak mogłam, za pomocą przyklejonego u góry tematu - może to wystarczy jako ostrzeżenie.

Bo przecież nie możemy się powstrzymywać z dyskusjami o wszystkich 3 częściach do momentu, kiedy zapozna się z nimi całe 6 miliardów populacji ludzkiej. To by chyba za długo trwało... ;)
Arma virumque cano

Awatar użytkownika
Bebe
Na misji...
Posty: 285
Rejestracja: 16 sie 2006, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: GEdynia
Kontakt:

Post autor: Bebe »

Nie rozpaczajmy Rudolfie. W końcu - nie wiadomo, jako kto skończy Vesper po okresie renegackim. Czyli jakaś niespodzianka jednak będzie. ;)
[dla mnie największą niespodzianką by było, gdyby na wieki wieków pozostał tym renegatem.... to by mi zburzyło jego obraz jako wiecznie niespokojnego ducha, który szybko się nudzi swoim życiem].

Awatar użytkownika
Rudolf
--------
--------
Posty: 29
Rejestracja: 12 sie 2006, o 02:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: spiekłarodem

Re: tytuł

Post autor: Rudolf »

psychotique pisze:Ano właśnie. Tytuł drugiej części zdradza zakończenie pierwszej. Osoby, które nie śledzą losów Vespera na bieżąco, w miarę jak powstają kolejne części, tylko sięgną po vampirzą trylogię za jakiś czas, będą z góry wiedziały jak skończy się pierwszy tom. No chyba, że to efekt zamierzony.
Nie do końca jest tak jak piszesz. Pogadałem z kilkoma osobami i niektóre z nich twierdziły, że tytułowym renegatem może być ktoś znaczny, pojawiający się jako przeciwwaga dla doświadczonego wojownika Ultora.
Inna sprawa, że Ultor powszednieje w miarę rozwoju akcji Nocarza...
Nie szukajcie, a samo się znajdzie...

Awatar użytkownika
Marchew
Rekrut
Rekrut
Posty: 13
Rejestracja: 27 sie 2006, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gród Króla Kraka

Post autor: Marchew »

Czytałem "Nocarza" wiedząc, że będzie "Renegat" i podejrzewałem właśnie zmianę głównego bohatera, jako kontrast dla Vespera i zepchnięcie dobrych na drugi plan.
Tytuł nie spoiluje, tak uważam.

Rysowniczka
--------
--------
Posty: 6
Rejestracja: 28 sie 2006, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Post autor: Rysowniczka »

A są jakieś informacje na temat tytułu trzeciego tomu czy nad tym nawet sama autorka jeszcze nie myślała?
"Dopiero po jakimś czasie nastąpił wybuch śmiechu - Vesperia???"

Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Post autor: X-76 »

▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

Awatar użytkownika
psychotique
Użytkownik ZBANOWANY
Posty: 524
Rejestracja: 13 cze 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: saytara qawiyya
Kontakt:

Post autor: psychotique »

Wracając do tematu, tj. tytułu drugiej części; trafiłam na stronę Nocarza poprzez link z forum SFFH, zanim sięgnęłam po ksiązkę i informacja o tym, że kolejny tom będzie nosił tytuł Renegat skutecznie wyeliminowała element niepewności co tego, jak się wszystko potoczy.

Pomysł o jakichkolwiek roszadach na pozycji głownego bohatera nawet mi przez myśl nie przemknął. Oczywiście w literaturze wszystko jest możliwe, ale wydaje mi się to nazbyt karkołomnym wyjaśnieniem.

Przyznaję, przyjemności czytania ów nadmiar wiedzy nie zepsuł. Mimo wszystko jednak ciekawie byłoby gdyby książka miała jakiś bardziej konceptualny tytuł.
pierwszy sitcom skydierski: www.un4spendable.blog.onet.pl Obrazek

Awatar użytkownika
thane
--------
--------
Posty: 12
Rejestracja: 3 wrz 2006, o 00:32

Post autor: thane »

O trylogii nie wiedzialem ale tytul drugiej czesci cos juz mi sugerowal (ta czesc forum omijalem, wg. zalecen).
Czekam na rozwoj wydarzen, bo tom pierwszy wychleptalem (wkreca sie to slownictwo, oj wkreca) w trzy nocki. ;-)
...a potem wstajesz i budzisz sie dla Nocy.

Awatar użytkownika
Cymrianka
Szef Sekcji
Szef Sekcji
Posty: 182
Rejestracja: 16 lip 2006, o 11:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Post autor: Cymrianka »

Njapierw przeczytałam książkę dopiero potem wziełam się za neta... mrrryyyy trzy tomy...aż slinka mi cieknie z moich kiełków^^

Awatar użytkownika
Daroku
--------
--------
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2006, o 16:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Od Nocarzy

Post autor: Daroku »

Znamy tytul drugiej i pierwszej czesci a jaki bedzie tytul trzeciej? Madziku mozesz zdradzic jaką nazwę bedzie mial trzeci tom??
Nadzieja zawsze umiera ostatnia. Chyba, że staniesz się wampirem.

ODPOWIEDZ