przeminęło z falą uderzeniową

Magazyn staroci
Awatar użytkownika
psychotique
Użytkownik ZBANOWANY
Posty: 524
Rejestracja: 13 cze 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: saytara qawiyya
Kontakt:

przeminęło z falą uderzeniową

Post autor: psychotique »

Założyłam swego czasu stosowny temat poświęcony temu komixowi na forum SFFH, ale... zważywszy na to, iż nie wszyscy czytelnicy Nocarza są bywalcami forów poświęconych fantastyce jako takiej, tudzież mając na względzie wojenno-militarny charakter projektu Morra, pozwolę sobie podać link do Gone with the Blastwave tutaj raz jeszcze. A nuż nie wszyscy znają.

Komix pozostaje w fazie procesu twórczego. Uaktualnienia są nieregularne, ale co jakiś czas kolejne strony przybywają. Ostatnio niestety, po autora upomniała się armia, toteż przez następnych 6 do 12-stu miesięcy wielbicieli Blastwave czeka przymusowy post. Na osłodę nieuniknionego syndromu odstawienia - 28 starych odcinków Obrazek

http://www.gotmorr.com/blastwave/index.php?cid=1
pierwszy sitcom skydierski: www.un4spendable.blog.onet.pl Obrazek

Awatar użytkownika
Zelgadis
Krwiopijca
Krwiopijca
Posty: 256
Rejestracja: 26 sie 2006, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nienacka :P
Kontakt:

Post autor: Zelgadis »

Heh, że też wcześniej nie wpadłem na pomysł założenia tego topicu ;)
Kocham posnuklearne klimaty i kocham ten komiks (a szczególności odcinki z czołgiem, kamieniem i rozmową o moralności).
Szkoda że chłopaka zwerbowali ale cóż, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Czołgiem sobie pojeździ czy cuś :P
Mary mała pierdolca miała.
Pierdolca białego niczym śnieg.
Gdziekolwiek Mary mała biegała, pierdolec rozsadzał jej łeb.
(oklaski)

Awatar użytkownika
psychotique
Użytkownik ZBANOWANY
Posty: 524
Rejestracja: 13 cze 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: saytara qawiyya
Kontakt:

Post autor: psychotique »

Zelgadis pisze:Heh, że też wcześniej nie wpadłem na pomysł założenia tego topicu ;)
Ha! Kto pierwszy, ten lepszy! Obrazek
Zelgadis pisze:Kocham posnuklearne klimaty i kocham ten komiks (a szczególności odcinki z czołgiem, kamieniem i rozmową o moralności).
No to jest nas tu już dwoje. A jak jeszcze doliczyć Sobana, który przyznał się do tego, że grywal w Fallouty, to nawet trójka Obrazek

Ja najbardziej lubię odcinek pierwszy, filozoficzny, tudzież ten z rozkazami, zachodem słońca, szczurem, pomysłem na załatwienie czołgu i wnioskiem, że należy wydostać się z miasta. Z nowszych natomiast Friendly Fire, ćma, ocean oraz metoda na wykorzystanie pozbawionego amunicji i paliwa czołgu - też są niezłe Obrazek
Zelgadis pisze:Szkoda że chłopaka zwerbowali ale cóż, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Czołgiem sobie pojeździ czy cuś :P
Ma szczęście, że nie jest obywatelem Izraela :mrgreen: Ale nawet 6-cio miesięczny pobyt w armii dostarczy mu zapewne gigantycznej dawki inspiracji i pomysłow na nowe odcinki Obrazek
pierwszy sitcom skydierski: www.un4spendable.blog.onet.pl Obrazek

Awatar użytkownika
Falk
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 2611
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam, gdzie żyją Forfitery
Kontakt:

Post autor: Falk »

Komiks ten wydaje się być potwierdzeniem tezy, że tam, gdzie kończy się logika, zaczyna się wojsko (z całym szacunkiem, oczywiście).

Naprawdę dobre, muszę jeszcze doczytać (niestety nawał pracy trochę mi ogranicza życie kulturalne...).

Wielkie dzięki za linka.
Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.

J. Piłsudski

Awatar użytkownika
psychotique
Użytkownik ZBANOWANY
Posty: 524
Rejestracja: 13 cze 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: saytara qawiyya
Kontakt:

Post autor: psychotique »

Ależ praszsz! Na zdrowie Obrazek

I niech się nurt nuklearno-postapokaliptyczny szerzy Obrazek
pierwszy sitcom skydierski: www.un4spendable.blog.onet.pl Obrazek

Awatar użytkownika
Zelgadis
Krwiopijca
Krwiopijca
Posty: 256
Rejestracja: 26 sie 2006, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nienacka :P
Kontakt:

Post autor: Zelgadis »

Dla zainteresowanym dodam, że komiks zmienił serwer i pojawiły się nowe stripy. IMHO świetne.
Zobaczcie czego nie należy robić należąc do oddziału czerwonych oraz jak wyglądają postnuklearne zakłady :D
Damn Yellows...
Mary mała pierdolca miała.
Pierdolca białego niczym śnieg.
Gdziekolwiek Mary mała biegała, pierdolec rozsadzał jej łeb.
(oklaski)

Awatar użytkownika
Myrmidon
Licencjat
Licencjat
Posty: 231
Rejestracja: 24 sty 2007, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: Myrmidon »

A propos post-nuke'ów.
Autobahn nach Posen i twierdza Breslau.

Fallout to do dzisiaj siedzi mi na kompie, mam w zwyczaju co rejs sobie przejść 1 i 2 (6 miesiecy kupa czasu) :D
Green to green,
red to red,
perfect safety,
go ahead!

Awatar użytkownika
Falk
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 2611
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam, gdzie żyją Forfitery
Kontakt:

Post autor: Falk »

Opuszczasz zasięg artylerii Twierdzy Wrocław.
Teraz radź sobie sam


Rewelacja. W ogóle cały zbiór Zapach szkła jest świetny.
Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.

J. Piłsudski

Awatar użytkownika
Victus
Licencjat
Licencjat
Posty: 273
Rejestracja: 23 gru 2006, o 13:26

Post autor: Victus »

Falk von Breslau pisze:Opuszczasz zasięg artylerii Twierdzy Wrocław.
Teraz radź sobie sam


Rewelacja. W ogóle cały zbiór Zapach szkła jest świetny.
W ogóle to Ziemiański pisze jedwabiste opowiadania. Bomba Heisenberga rozkłada wszystkie dotychczasowe opowiadania czytane przeze mnie na łopatki.
Quidquid latine dictum sit altum videtur

Awatar użytkownika
Falk
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 2611
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam, gdzie żyją Forfitery
Kontakt:

Post autor: Falk »

A moim zdaniem najlepsza była Legenda. Może dlatego, że znam tereny, o których pisze i dzięki temu łatwiej mi było to sobie wyobrazić?
Jednak Ziemiański najwyraźniej mieszka w Śródmieściu, o moich kochanych Krzykach wspomniał tylko raz. A szkoda :(.
Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.

J. Piłsudski

Awatar użytkownika
psychotique
Użytkownik ZBANOWANY
Posty: 524
Rejestracja: 13 cze 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: saytara qawiyya
Kontakt:

Post autor: psychotique »

He, he. No i się wątek nuklearno-postapokaliptyczny zrobił :D

Książek i filmów tego gatunku trochę jest, ale z tego, co się orientuję, apogeum zainteresowania rzeczoną tematyką już minęło, koniec Zimnej Wojny odebrał jej bowiem aktualność, przynajmniej w oczach sfołeczeństw Zachodu.

A że Ruskim zginęło ileś tam atomowych bomb walizkowych, że co roku nie mogą się doliczyć jakiejś tam ilości plutonu, że z punktu widzenia elementarnych zasad berzpieczeństwa post radziecki arsenał nuklearny jest w opłakanym stanie... o zapędach Iranu i experymentach Korei Północnej nie wspominając.... cóż... w końcu tyle jest ciekawszych tematów.... :mrgreen:

O Falloutach już pisałam i nie będę zaczynać jeszcze raz, bo o tym da się godzinami.... :mrgreen:

W każdym razie z wymienionych opowiadań Zeimiańskiego zdecydowanie najbardziej lubię Autobahn Nach Poznan. Ah, ten polsko-niemiecko-rosyjski slang, którym posługują się postaci.... Wir machen im wpierdol! Miodzio! :mrgreen:
pierwszy sitcom skydierski: www.un4spendable.blog.onet.pl Obrazek

Awatar użytkownika
Zelgadis
Krwiopijca
Krwiopijca
Posty: 256
Rejestracja: 26 sie 2006, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nienacka :P
Kontakt:

Post autor: Zelgadis »

Odświerzam topic gdyż moze kogoś zainteresowac polskie tłumaczenie GWBV (Przeminęło z Podmuchem) popełnione przez doskonale znanych w Neuroshimowym fandomie Mar_cusa oraz Ezekiela.
Przy okazji zareklamuje światną stronę o NS, czyli NScenter!
Wchodźcie i czytajcie
http://www.nscenter.pl
Mary mała pierdolca miała.
Pierdolca białego niczym śnieg.
Gdziekolwiek Mary mała biegała, pierdolec rozsadzał jej łeb.
(oklaski)

Awatar użytkownika
psychotique
Użytkownik ZBANOWANY
Posty: 524
Rejestracja: 13 cze 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: saytara qawiyya
Kontakt:

Post autor: psychotique »

Cóż mogę rzec.... inicjatywa Mar_cusa i Ezekiela jest ze wszech miar godna pochwały, ale ich przekład GWTBW do udanych niestety nie należy. Już samo tłumaczenie tytułu budzi duże wątpliwości. Przeminęło z Podmuchem?! Blastwave to przecież nic innego jak fala uderzeniowa....

Dalej też nie jest lepiej. Rażą niezręczności językowe i nienaturalność wypowiadanych kwestii. Potwierdza to starą sprawdzoną prawdę, której tak wiele osób nie przyjmuje do wiadomości; sama znajomość języka obcego to za mało, by tłumaczyć.
pierwszy sitcom skydierski: www.un4spendable.blog.onet.pl Obrazek

Awatar użytkownika
Zelgadis
Krwiopijca
Krwiopijca
Posty: 256
Rejestracja: 26 sie 2006, o 16:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nienacka :P
Kontakt:

Post autor: Zelgadis »

Już samo tłumaczenie tytułu budzi duże wątpliwości. Przeminęło z Podmuchem?! Blastwave to przecież nic innego jak fala uderzeniowa....
Z jednej storny masz rację ale IMHO tytuł jest w pewnym sensie nawiązaniem do kultowego filmu "Przeminęło z wiatrem". Ot, takie sobie puszczenie oka do czytelnika.
Dalej też nie jest lepiej. Rażą niezręczności językowe i nienaturalność wypowiadanych kwestii. Potwierdza to starą sprawdzoną prawdę, której tak wiele osób nie przyjmuje do wiadomości; sama znajomość języka obcego to za mało, by tłumaczyć.
Widziałem dużo gorsze "profesjonalne" tłumaczenia więc szczególnie narzekał nie będę.
Mary mała pierdolca miała.
Pierdolca białego niczym śnieg.
Gdziekolwiek Mary mała biegała, pierdolec rozsadzał jej łeb.
(oklaski)

Awatar użytkownika
psychotique
Użytkownik ZBANOWANY
Posty: 524
Rejestracja: 13 cze 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: saytara qawiyya
Kontakt:

Post autor: psychotique »

psychotique pisze: Już samo tłumaczenie tytułu budzi duże wątpliwości. Przeminęło z Podmuchem?! Blastwave to przecież nic innego jak fala uderzeniowa....
Zelgadis pisze:Z jednej storny masz rację ale IMHO tytuł jest w pewnym sensie nawiązaniem do kultowego filmu "Przeminęło z wiatrem". Ot, takie sobie puszczenie oka do czytelnika.
Tytuł oryginału jest ewidentnym nawiązaniem do Przeminęło z Wiatrem. I tłumacząc warto jest takie nawiązania zachować, co nei zawsze jest możliwe, nie czyni się tego jednak kosztem poprawności textu. Fakt, podmuch jest bliższy wiatrowi niż fala uderzeniowa, ale jest również określeniem zbyt ogólnym jak na ten szczególny kontext.
psychotique pisze:Dalej też nie jest lepiej. Rażą niezręczności językowe i nienaturalność wypowiadanych kwestii. Potwierdza to starą sprawdzoną prawdę, której tak wiele osób nie przyjmuje do wiadomości; sama znajomość języka obcego to za mało, by tłumaczyć.
Zelgadis pisze:Widziałem dużo gorsze "profesjonalne" tłumaczenia więc szczególnie narzekał nie będę.
A ja tak. Bo Blastwave to jeden z moich ulubionych komixów.

Nie rozumiem Twojego podejścia. Fakt, że dobrze ustawieni "profesjonaliści" robią na odwal, zarzynając film za filmem i text za textem nie oznacza chyba, że widzowie i czytelnicy mają przejść do porządku dziennego nad marną jakością tłumaczeń?

Okolicznością łagodzącą w przypadku Mar_cusa i Ezekiela jest to, że za swój przekład nie wzięli pieniędzy. Ale jeśli mają zamiar tłumaczyć tak, jak do tej pory, to niech lepiej nie tłumaczą wcale.
pierwszy sitcom skydierski: www.un4spendable.blog.onet.pl Obrazek

ODPOWIEDZ