O domorosłych hakierach słów kilka...

Magazyn staroci
Awatar użytkownika
Silmeth
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 496
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:58
Płeć: Mężczyzna

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Silmeth »

Ekhem. Hackerem jest np. RMS, albo Linus Torvalds... Hackerzy to po prostu ludzie znający się na komputerach. Najczęściej świetni programiści, spece od bezpieczeństwa itp. Zresztą, słowo hacker pochodzi od "hack", co wcześniej znaczyło po prostu sprytną komputerową sztuczkę, żart, rozwiązanie jakiegoś problemu... A jeszcze wcześniej niekoniecznie komputerową.

"Domorośli hakierzy" to nic innego jak ludzie, którzy o komputerach wiedzą w gruncie rzeczy mało, ale znajdują jakiś soft do wykradania danych etc. Są też ci niedomorośli "hakierzy", czyli cyberprzestępcy, ci się włamują. I, jasne, hacker też może być cyberprzestępcą, "black hatem", ale nie musi. Hacker nawet nie musi jakoś bardzo zajmować się bezpieczeństwem sieci. Może chociażby pisać systemy operacyjne.

Bardzo nie lubię nazywania wszystkich cyberprzestępców hackerami. I w ogóle kojarzenia hackerów, jako takich, negatywnie.

I tak, pod tym jednym względem jestem purystą słowa :P.
Jam po prostu jest librofil - antychómanista.

Давай за жизнь, давай брат до конца,
Давай за тех, кто с нами был тогда.
Давай за жизнь, будь проклята война,
Помянем тех, кто с нами был тогда.

Awatar użytkownika
Qadesh
Główny logistyk
Główny logistyk
Posty: 3778
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 14:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Qadesh »

...jak Kosa? :twisted:

Awatar użytkownika
KoSa
--------
--------
Posty: 390
Rejestracja: 29 mar 2009, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: KoSa »

:nunu:
-----------------------------------------
Pyrkon 2009 - Completed
Pyrkon 2010 - Completed
Grojkon 2010 - Completed
Fornost 2010 - Completed
Grojkon 2011 - Completed
Fornost 2011 - Przygotowania w toku.

Awatar użytkownika
Dante
Top secret
Top secret
Posty: 1337
Rejestracja: 24 paź 2006, o 16:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wa-wa

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Dante »

Taaak, a Janosik i Robin Hood nie lubili jak sie do nich mowilo "zboju" ...
Bo oni okradali tylko bogatych ( wskazywali im bledy w zabezpieczeniach ).
I pewnie tez byli purystami ...
D.
"młodzieńcze ! ciesz sie w młodości swojej " -platoon /Eklezjastes

747170

Awatar użytkownika
Silmeth
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 496
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:58
Płeć: Mężczyzna

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Silmeth »

Dante, "zbój" to ktoś, kto "bierze udział w bojach", od początku użycie tego słowa oznaczało tych, co napdali.

Hacker to po prostu człowiek o wielkiej wiedzy informatycznej. Nie ważne czy szlachetny, czy nie, czy zajmuje sie bezpieczeństwem sieci, czy nie. Po prostu - dużo wie o komputerach. Może sobie, jak Linus Torvalds, jeździć po różnych konferencjach i ogólnie dużo mówić. Może jak RMS prowadzić n projektów i tworzyć własną religię, samemu mało programując, może pisać sobie system operacyjny, może tworzyć w asemblerze najmniejszy i najwydajniejszy symulator lotu... Może też wykradać ludziom pieniądze z banków poprzez obchodzenie bankowych zabezpieczeń.

Ale sam "hacker" nie oznacza przestępcy, a "przestępca" nie oznacza hackera.

Piszesz posty używając komputera z systemem operacyjnym stworzonym przez hackerów z Microsoftu, przeglądarki internetowej jakichś-innych-hackerów, sam komputer też zaprojektowali inżynierowie-hackerzy - ci, co się bardziej sprzętem interesują...
Jam po prostu jest librofil - antychómanista.

Давай за жизнь, давай брат до конца,
Давай за тех, кто с нами был тогда.
Давай за жизнь, будь проклята война,
Помянем тех, кто с нами был тогда.

Dreamy

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Dreamy »

A ja się zgodzę z Kosą i Silmem jednak ;)
Zawsze haker był dla mnie osobą, która po prostu doskonale znała się na komputerach, różnych lukach, ALE nie wykorzystywała tego do wzbogacenia materialnego i złośliwości, a cracker to szkodnik, który kradnie, być może sprzedaje i niszczy.

Dla przykładu - w liceum kolega włamał się na komputer dyrektorski tylko po to, żeby udowodnić naszemu informatykowi, że jego zabezpieczenia nie są najlepszej klasy i w ramach "zadośćuczynienia za włam" postawił bardziej zaawansowane zabezpieczenia. Nie zrobił tego po to, aby np. skasować oceny, etc ;)

Niestety w formie prawnej, osoba mająca taką wiedzę i pokazująca luki w systemach nadal jest traktowana z perspektywy kryminału. Pomimo, że się nie wzbogaca ani nie "psuje".

Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: X-76 »

Sprawa dla mnie jest prosta.
"Dobry hacker" to hacker, a "zły hacker" to cracker ;)
Niestety działa tu prawidłowość: Każdy Craker to haker, nie każdy hacker to craker.

To jest dokładnie jak z aniołami.
Anioł dobrze się kojarzy nie ? Ale diabeł to tez anioł, który zszedł na złą drogę.

Ci dobrzy hackerzy próbują zadbać o swój wizerunek wprowadzając termin cracker. Ale żeby być crackerem to równoczesnie trzeba być hackerem, nie ma innej mozliwości.
▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

Dreamy

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Dreamy »

O i z tym się zgodzę :)
A porównanie z aniołem jest bardzo trafne, tym bardziej, że wiele osób zapomina o tym, że Lucyfer jest tak na prawdę upadłym aniołem.

Awatar użytkownika
Czosnek
Krwiopijca
Krwiopijca
Posty: 1324
Rejestracja: 12 lut 2007, o 18:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Czosnek »

X-76 pisze: To jest dokładnie jak z aniołami.
Anioł dobrze się kojarzy nie ? Ale diabeł to tez anioł, który zszedł na złą drogę.
Ja też się z tym zgadzam !!!
Nie ma innej możliwości...
Czosnka

Awatar użytkownika
Dante
Top secret
Top secret
Posty: 1337
Rejestracja: 24 paź 2006, o 16:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wa-wa

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Dante »

Piszesz posty używając komputera z systemem operacyjnym stworzonym przez hackerów z Microsoftu, przeglądarki internetowej jakichś-innych-hackerów, sam komputer też zaprojektowali inżynierowie-hackerzy - ci, co się bardziej sprzętem interesują...
Troche poniosla Cie wyobraznia :-)
Nie wrzucaj wszytskich do tego samego worka.Burzysz definicje KoSy :-)

Moze prosciej bedzie jesli sobie cos wyjasnimy :
Nie mam nic przeciw hakerom... i zbojom. Ale sa pewne definicje, zasady wspolistnienia.I to ze kilku Janosikow bedzie szlachetnymi zbojami i zmieni definicji zboja.
Panowie o ktorych piszesz zaczynali od zwyklych wlamow. Dla jaj...
Nie nauczali jak Jezus ( 10 lat w swiatyni).
Tak wiec, nie napinajcie sie tak w imieniu hakerow - oni sami sie obronia :-)

D.
"młodzieńcze ! ciesz sie w młodości swojej " -platoon /Eklezjastes

747170

Lupus

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Lupus »

KoSa zabijasz... a moim zdaniem i jedno i drugie jest złe i tyle;]

Awatar użytkownika
Silmeth
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 496
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:58
Płeć: Mężczyzna

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Silmeth »

Panowie o ktorych piszesz zaczynali od zwyklych wlamow. Dla jaj...
Panowie o których pisałem zaczynali od nauki jakichś języków programowania, jakich - nie wiem.

I nie robili nigdy żadnych włamów. I o tym własnie piszę - hacker nie musi być związany z testowaniem/łamaniem zabezpieczeń sieci.
Jam po prostu jest librofil - antychómanista.

Давай за жизнь, давай брат до конца,
Давай за тех, кто с нами был тогда.
Давай за жизнь, будь проклята война,
Помянем тех, кто с нами был тогда.

Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: X-76 »

Nigdy się nie dogadamy, bo obie strony barykady maja rację.

Tak. Hackerem może być osoba, która nigdy w życiu nie włamała się do żadnego systemu. Ja sie z tym zgadzam. Jednak hackerem będzie tylko dla tego wąskiego grona innych hackerów plus fascynaci i sympatycy ;).

Dla całej reszty społeczeństwa mniej lub bardziej związanych z siecią taka osoba będzie specjalista IT, specjalistą od czegoś tam, specem od komputerów.
Dla tej rzeszy "zwykłych" ludzi termin hacker jest równoznaczny z włamywacz (elektroniczny oczywiście) - bez znaczenia czy to hacker czy craker, phreaker czy czort wie jaki jeszcze. Tej rzeszy ludzi nie obchodzi, czy koleś naciąga telefonie komórkową, czy włamuje sie na serwer i kradnie hasła, czy klonuje karty kredytowe, czy włamuje sie na serwer zeby uświadomic adminowi luki w zabezpieczeniach. Czego by nie robił, dla nich bedzie hackerem.

To jest tak jak z pojęciem "nieprzytomny".
Dla środowiska medycznego osoba nieprzytomna to osoba, która nie mówi i nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Moze mieć drgawki, może miec oczopląs, może wydawać odgłosy, ale jest z nią zero kontaktu. Leży jak wór i ni me ni be ni kukuryku. To stan bezposredniego zagrożenia życia. Gruba sprawa.

Natomiast potocznie, ludzie rozumieja nieprzytomnosć jako "zakręcenie", splątanie. "wyszedł z domu i nie zamknął drzwi, normalnie nieprzytomny dzisiaj jest", albo "tak mnie głowa boli, ze jestem nieprzytomna".

I nie ma bata, żeby wyegzekwować ten termin. Erki popierdzielają na bombach do nieprzytomnych, którzy sami im drzwi otwierają. Tak tak, to standard jest ;)

Tak samo jest tu. Zakodowało sie u ludzi pojecie takie a nie inne i kropka.
▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

Awatar użytkownika
Heos
Porucznik Nocarzy
Porucznik Nocarzy
Posty: 415
Rejestracja: 11 wrz 2008, o 08:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: Heos »

Zacznijmy od tego, że prawdziwych hackerów jest bardzo mało i wszyscy Ci (jak zostało napisane w pierwszym poście), którzy opierają swoje umiejętności jedynie na używaniu gotowców i poradników dla "hackerów w 5 minut" to dzieci, nadal dzieci neo. Czy to mające lat 10 czy 35 są tacy sami, powszechność internetu sprawiła, iż sądzą, że mogą wszystko i są najlepszymi na świecie znawcami od włamywania się.
Zresztą, ich głównym celem jest wtedy psucie, a skoro chcą psuć to nie są nawet amatorskimi hackerami a crackerami. Te dwa pojęcia są na nieszczęście bardzo mylone.
Zresztą nieświadomość ludzka i głupota sama produkuje domorosłych specjalistów od włamywania się, nakręcanie ich, podpuszczanie a przede wszystkim brak świadomości o jakichkolwiek zabezpieczeniach czy faktycznym znaczeniu pojęcia hacker.

Jak kiedyś powiedział mój dobry znajomy, hackerem nie można nazwać samego siebie. Hackerem zostaje się dopiero wtedy kiedy Wy mnie tak nazwiecie.

Wielkie NIE uposledzonym specjalistom.
Czarna chmura

Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Re: O domorosłych hakierach słów kilka...

Post autor: X-76 »

Heos pisze: Zresztą, ich głównym celem jest wtedy psucie, a skoro chcą psuć to nie są nawet amatorskimi hackerami a crackerami. Te dwa pojęcia są na nieszczęście bardzo mylone.
Co Ty za bezedury prawisz ?

Każdy cracker jest hackerem. No nie może być inaczej.
Cracker ma te same umiejętności co hacker, tylko inny cel działania.
Więc jak możesz nazywać "amatorskich hackerów" (rozumiem, że chodzi Ci tu o script kiddies) crackerami ?
▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

ODPOWIEDZ