Enneagram

Magazyn staroci
Awatar użytkownika
ikari
Uczeń
Uczeń
Posty: 47
Rejestracja: 30 sie 2009, o 03:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Enneagram

Post autor: ikari »

Kolejny raz 5w4.
Bardzo.
Odłożyła słuchawkę. Już nie zadzwoni, pomyślałem. Najlepsza z kobiet, jakie w życiu spotkałem, a ja przejebałem sprawę. Zasługuję na klęskę, zasługuję na samotną śmierć w domu wariatów.
— Charles Bukowski

zupa.

Awatar użytkownika
Adela555
Krwiopijca
Krwiopijca
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2011, o 01:08
Płeć: Kobieta

Re: Enneagram

Post autor: Adela555 »

1. Perfekcjonista

"Gdy jedynki są mniej zdrowe, ich zainteresowania, zasady i wysokie ideały przeradzają się w bardziej przyziemne zainteresowanie przepisami. Takie jedynki nadal mogą walczyć o zasadę ale angażują w to więcej swojego ego, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Często mylą moralność z moralizatorstwem i roztropność z osądzaniem. Mniej zdrowe jedynki mogą się poświęcać by nagiąć niektóre zasady ale nadal nieświadomie są tym urażone. Jedynki stają się krytyczne i rozzłoszczone gdy ich zapał do reform nie jest podzielany przez pozostałych. Nadal mogą ciężko pracować, ale mogą znacznie częściej ujawniać swoją złość. Rygorystyczne postrzeganie świata przez jedynki może zubożyć ich zdolność do obiektywnego oceniania sytuacji, sprowadzając rozwiązywanie skomplikowanych problemów do prostych wyborów "tak" lub "nie". Próba jedynek do bycia dobrym powoduje u nich napięcie, często prowadzące do nieugiętego zachowania i obsesyjnego zamartwiania się. Wiele jedynek walczy ze swoimi potrzebami, zwłaszcza złymi (wg ich przekonania). Problemy socjalne mogą się łączyć ze sobą ponieważ jedynki mają problem ze zrozumieniem kiedy są rozzłoszczone i dostrzeżeniem jak bardzo represyjne i karcące są w oczach innych. Gdy jedynki czują się niepewnie lub mają poczucie bycia krytykowanym, ich obronną reakcją staje się obwinianie za daną sytuację innych. Nie akceptują rzeczywistości taką jak jest i uważają, że ty też nie powinieneś. Cokolwiek jedynka potępi w swoim własnym zachowaniu jest tym co piętnuje u innych. Czasem mogą nie pozwalać sobie na złe zachowanie, ale to nie oznacza, że nie chcą. Jedynki w tym stadium, mają w zwyczaju zwalczanie swoich potrzeb, a następnie uzewnętrznianiu ich. Więc jedynka może widzieć doskonałe miejsce do pływania w letni dzień i nagle zaczyna rozmawiać o zgubnych skutkach lenistwa i zbyt skąpych ubraniach kąpielowych, które ludzie noszą w dzisiejszych czasach.

Bardzo niezdrowe jedynki mogą być obsesyjne, paranoidalne i zazdrosne. Mogą być okrutne i prześladować innych w imię dobrobytu. Jedynka może być moralnie próżna i hipokrytą, jak również obsesyjnie wypełniać wątpliwe zadania i misje. Wiele rodzajów religijnych i ideologicznych zachowań fundamentalistów są przejawem ducha bardzo niezdrowej jedynki."

Zgadza się...

hermi

Re: Enneagram

Post autor: hermi »

1w9 - "Idealista"
„Jedynka z tym skrzydłem ma podobną do dziewiątki aurę spokoju, choć nadal możliwe są u niej wybuchy gniewu. Często jest introwertyczna i sprawia wrażenie nieobecnej zupełnie jak piątka. Ma tendencję do tworzenia zasad, które rzadko zadowalają innych, ale to też jest jej siła. Gdy jedynka jest zdrowa, może obiektywnie patrzeć na świat, jest spokojna i powściągliwa w swoich ocenach. W ubiorze często jest bardzo tradycyjna i konserwatywna. Wiele jedynek z tym skrzydłem preferuje ubranie funkcjonalne i odpowiednie do okazji, ale niczym się nie wyróżniające.
Gdy jest w stresie, może mieć zbyt wysokie oczekiwania, wymagać od innych rzeczy, które nie są możliwe do realizacji przez przeciętną osobę. Może okazywać polityczne i socjalne opinie, które są logiczne ale bardzo rygorystyczne i całkowicie pozbawione współczucia lub jakichkolwiek innych ludzkich emocji. Najważniejsze stają się zasady, nie zależnie jakim kosztem. Jedynka może być bezlitosna i nieświadomie okrutna.”
Może i prawda, ech…

ODPOWIEDZ