Ex Libris

Magazyn staroci
Awatar użytkownika
Myrmidon
Licencjat
Licencjat
Posty: 231
Rejestracja: 24 sty 2007, o 18:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Ex Libris

Post autor: Myrmidon »

Tak się ostatnio zastanawiałem czy może ktoś jeszcze ma zapędy bibliofilskie takie jak ja. Tu już nie chodzi o zwykłe czytanie książek. Zauważyłem u siebie żylkę kolekcjonera, przy okazji wklejania Ex Librisów do książek sporządziłem sobie katalog i wyszło mi, że mam 212 książek :D

Aby się czczo nie chwalić, chcialem się zapytać, a być może rozpocząć dyskusję o poszanowaniu książek... a może macie swój Ex Libris?

Mój jest taki:
Obrazek

Wiem, że prosty ale spelnia swoje zadanie. :D Następny może będzie bardziej wyszukany.
Green to green,
red to red,
perfect safety,
go ahead!

Awatar użytkownika
Mcbet
Top secret
Top secret
Posty: 3235
Rejestracja: 11 lut 2007, o 20:44
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Mcbet »

coz zamilowanie do ksiazek to ja mialem zawsze. Otatnio nawet nie mam juz miejsca gdzie moglbym trzymac nowo kupowane knigi. Zreszta u mnie w domu zawsze sie duzo czytalo i moze to od rodzicow połkłem bakcyla czytelnicego wszelakich dzieł litereackich jak by podliczyc to co jest na polkach w mieszkaniu i kartonach po roznych innych instytucjach ( dziadkowie, piwnica ect.) o bedzie tego kela 800 egzemplarzy. Dodam ze przez 5 lat ( co prawda sezonowo ale zawsze) pacowalem w ksiegarni WSiP-owskiej co prawda wiekszosc to byly podreczniki ale dzial beletrystyki tez byl mocno rozwiniety. A do tego moja zona jest na studiach bibliotekarskich tylko prosze nie kazcie mi mowiec dokladnie jak jej kierunek sie nazywam bo od 3 lat probuje zapamietac i ni w zab nie idze.

Pozdrawiam EmSi
stasus UnKnow
Si quisquam pro me mori non volat, mihi non dice quemadmodum debo vivere
By Qadesh: "renegackie ścierwo, zawzięte i złe"

Awatar użytkownika
Kasiek
Pułkownik Nocarzy
Pułkownik Nocarzy
Posty: 3683
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kasiek »

A u mnie w domu ja jestem czytelniczym wyjątkiem. Fakt, że ojciec trochę czyta (zebrało mu się na stare lata, ale lepiej późno niż wcale), ale ja to już w ogóle mam bzika na punkcie czytania. Między innymi dlatego jestem na polonistyce :)

Nie zapomnę miny pani z biblioteki publicznej, kiedy zapisywałam się tam w wieku 6 lat, będąc w zerówce. Poprosiłam o "Pinokia". Babka stwierdziła, że nie dam rady przeczytać, ale mi dała. Dwa dni później przyszłam i powiedziałam że chcę coś grubszego niż te 120 stron :D
Pani w szkolnej bibliotece na początku też mi nie chciała wypożyczać w 1 klasie "dziadka do orzechów" i "Tajemniczego Ogrodu", wówczas lektur klasy 7 ale po kilku miesiącach zmiękła.

Do dziś nie pamiętam jak się nauczyłam czytać, wiem tylko, że w zerówce i pierwszych dwóch klasach podstawówki nudziłam się jak mops.

A ex librisu nie wstawię, bo nie umiem. O.
Pułkownik Majorka w służbie Lorda Ultora!

Manewry: I, II
Akcje: MTK, Urodziny Ukrytego, Polcon2007, "V", "K", Falcon2007, "S"

Ruda Wywłoka mająca pierdolca, którego nie zawaha się użyć!!!

Awatar użytkownika
Harna
Na misji...
Posty: 250
Rejestracja: 13 sie 2006, o 16:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Festung Breslau

Post autor: Harna »

Mam ekslibris, mam. Z żółto-zielonym kfiotkiem. A książek stoi u mnie około 1000 (na 12 metrach kwadratowych, szlag...), chyba już nawet tę magiczną liczbę przekroczyłam. Dziś kupiłam tylko cztery ;-) Do nowych od razu wklejam ekslibris, do starych tylko wtedy, kiedy komuś pożyczam :-)
Wszak rodzić się nie jest to, co zmartwychwstawać;
trumna nas odda, lecz nie spojrzy na nas jak matka.

Awatar użytkownika
Falk
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 2611
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam, gdzie żyją Forfitery
Kontakt:

Post autor: Falk »

Ciekawy pomysł z tym ex libris... Kataloguję (a raczej zamierzam katalogować ;)) książki od kilku lat, ale zauważyłem, że ostatnio z powodu Internetu, a zwłaszcza prasy (czytam 2 tygodniki) czytam mniej, niż kiedyś. I co i raz obiecuję sobie, że będę czytać więcej.
Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.

J. Piłsudski

Awatar użytkownika
A.Mason
Wrażencjusz R.P.M.
Wrażencjusz R.P.M.
Posty: 156
Rejestracja: 20 lip 2006, o 00:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z MONu
Kontakt:

Post autor: A.Mason »

Mam kilka ksiazek, ale zadnego ex librisa na nich nie drukuje. Dotad uwazalem, ze jesli pozycze komus ksiazke i zapomne komu, to moj pech.
Ale moze faktycznie warto pomyslec nad wlasnym ekslibrisem?

Awatar użytkownika
Harna
Na misji...
Posty: 250
Rejestracja: 13 sie 2006, o 16:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Festung Breslau

Post autor: Harna »

Drobna uwaga o charakterze ogólnym, tak na marginesie: ex libris, pisane rozdzielnie i przez x, znaczy po łacinie 'z książek, z księgozbioru'. A wklejony do książki znaczek to ekslibris — pisane łącznie, przez ks. Wybaczcie ten mały przejaw zboczenia zawodowego ;-)

Opatrywanie książek ekslibrisami to ciekawa tradycja, warta IMHO podtrzymania. Ekslibris prezentuje się znacznie lepiej i ciekawiej niż zwykły bazgroł z imieniem i nazwiskiem, jest swego rodzaju przejawem osobowości właściciela książki. Takim odciskiem jego wyobraźni :-)
Wszak rodzić się nie jest to, co zmartwychwstawać;
trumna nas odda, lecz nie spojrzy na nas jak matka.

Awatar użytkownika
mawete
Kapitan Nocarzy
Kapitan Nocarzy
Posty: 679
Rejestracja: 23 lut 2006, o 14:04

Post autor: mawete »

A.Mason pisze:Mam kilka ksiazek, ale zadnego ex librisa na nich nie drukuje. Dotad uwazalem, ze jesli pozycze komus ksiazke i zapomne komu, to moj pech.
Ale moze faktycznie warto pomyslec nad wlasnym ekslibrisem?
heh... jakbym policzył książki które pożyczyłem.... Ktoś się nie bał i...
Weneryczny i pijański,
To trzynasty pułk ułański.

Awatar użytkownika
psychotique
Użytkownik ZBANOWANY
Posty: 524
Rejestracja: 13 cze 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: saytara qawiyya
Kontakt:

Post autor: psychotique »

Ja nie mam jeszcze ekslibrisu, ale myślę o tym od czasu jakiegoś już. Z tym, że pewien problem stanowi projekt graficzny.... zbyt wiele pomysłów chodzi mi po głowie i nie mogę się zdecydować :mrgreen:
Harna pisze:Drobna uwaga o charakterze ogólnym, tak na marginesie: ex libris, pisane rozdzielnie i przez x, znaczy po łacinie 'z książek, z księgozbioru'. A wklejony do książki znaczek to ekslibris — pisane łącznie, przez ks. Wybaczcie ten mały przejaw zboczenia zawodowego ;-)
Nie wiem jak inni, ale ja nie wybaczam! Że też nie wstyd Ci tak ostentacyjnie błyszczeć wiedzą. Czy nie zdajesz sobie sprawy, że co mniej zorientowanych może to wbić w komplexy? No jak słowo daję.... <foch!>

A poważnie; hm. Ciekawe Obrazek
pierwszy sitcom skydierski: www.un4spendable.blog.onet.pl Obrazek

Awatar użytkownika
gorim1
Krwiopijca
Krwiopijca
Posty: 165
Rejestracja: 14 sty 2007, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Post autor: gorim1 »

ja swoje na bieżąco kataloguje obecnie mam prawie 300 tytułów w części białych kruków obecnie.
Poszanowanie i to jak najbardziej każda książka jest skatalogowana, ułożona w odpowiedniej kolejności na półce i tyle.

Awatar użytkownika
columb
Głowa Rodu
Głowa Rodu
Posty: 706
Rejestracja: 18 sty 2008, o 11:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Posen
Kontakt:

Post autor: columb »

Ja sie zabieram do zkatalogowania i zrobienie ex librisu...
ale chyba mnie zmobilizowaliści, bo ile ja właściwie mam tych książek??
Jeszcze mogę przejść w pokoju, ale...

Pytanie do mających ex libris - jaką techniką robicie?
(takie abc dla laika - robienie ex libris w weekend)
:wink:
Bankierzy mają cichowęża w kieszeni.

Bóg, Honorarium, Ojczyzna!

Awatar użytkownika
Shin
Krwiopijca
Krwiopijca
Posty: 237
Rejestracja: 19 lis 2007, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: Shin »

Ostatnio zrobiłem znajomej exlibris w formie pieczątki (szybko, łatwo i przyjemnie, po prostu podbija knigi) jako prezent urodzinowy. Oto wzorek który sobie obmyśliłem:

Obrazek

Pieczątka wyszła całkiem całkiem. Nawet drobne elementy ładnie się zachowały na odbitkach :)
I will never beg for mercy
I will never kiss your feet

Kto chce fotki? http://nocarz.pl/forum/viewtopic.php?p=66493#p66493

Eshealon
Generał Renegatów
Generał Renegatów
Posty: 1975
Rejestracja: 23 sty 2007, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Eshealon »

Powiem szczerze że jestem pod wrażeniem.
Naprawdę jest to coś co zapada w pamięć.
I'm strong to the finish
cuz I eat my Spinach

Awatar użytkownika
Acerola
Na misji...
Posty: 980
Rejestracja: 23 sie 2006, o 22:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: NEMO scit
Kontakt:

Post autor: Acerola »

Shin, wspaniały ekslibris, wzroku nie mogłam na początku oderwać. Prosty, a zarazem wypełniony szczegółami. Piękny styl i wykonanie.
Mogę chyba tylko pogratulować :)
Ostatnio zmieniony 5 mar 2008, o 03:22 przez Acerola, łącznie zmieniany 1 raz.
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Blue skies!

Awatar użytkownika
Kasiek
Pułkownik Nocarzy
Pułkownik Nocarzy
Posty: 3683
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kasiek »

To jak? Shin: ekslibris dla wszystkich? :D
Pułkownik Majorka w służbie Lorda Ultora!

Manewry: I, II
Akcje: MTK, Urodziny Ukrytego, Polcon2007, "V", "K", Falcon2007, "S"

Ruda Wywłoka mająca pierdolca, którego nie zawaha się użyć!!!

ODPOWIEDZ