Oporzadzenie Taktyka Czarna

czym się różni Glock od PePeSzy i vice versa
Awatar użytkownika
MEDAL
--------
--------
Posty: 241
Rejestracja: 21 maja 2007, o 09:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Nienacka
Kontakt:

Oporzadzenie Taktyka Czarna

Post autor: MEDAL »

Czarna taktyka

Coraz częstsze działania sił specjalnych w terenie zurbanizowanym, przyjęta taktyka zakładająca działania małych świetnie wyszkolonych i uzbrojonych grup dokonujących precyzyjnych ataków na bazy, budynki., rozwój przestępczości zorganizowanej i zetknięcie się policji z ciężko uzbrojonymi, gotowymi na wszystko, biorącymi zakładników przestępcami doprowadziło wśród wojskowych i policyjnych jednostek specjalnych do rozwoju taktyki określanej w USA mianem CQB

CQB

CQB to skrót od Close Quarter Battle czyli Walka na małych odległościach i obejmuje metody i taktykę walki w budynkach, na ulicy, w ciasnych alejkach i innych miejscach gdzie widoczność i mobilność są ograniczone.

Zarówno CQB jak i MOUT (Military Operations in/on Urban Terrain ) związane są z działaniami w terenie zurbanizowanym, jednak MOUT określa głównie działania w skali makro ( zarządzanie większymi oddziałami, wykorzystanie opancerzonych pojazdów itd.) o tyle CQB obejmuje działania w skali mikro, i odpowiada na pytanie jak mała grupa lub odział piechoty powinien walczyć w terenie zabudowanym, w pomieszczeniach tak by osiągnąć zadany cel przy minimalnych stratach.

Taktyka i szkolenie CQB obejmuje takie zagadnienia jak:

* broń i amunicja najbardziej odpowiednie dla tego typu działań
* specjalistyczne oporządzenie takie jak kamizelki kuloodporne i urządzenia noktowizyjne
* materiały wybuchowe
* procedury nawiązywania walki, zabezpieczania sektorów, czyszczenia pomieszczeń itd.
* poruszanie się w sekcji
* taktyka

Zazwyczaj tylko elitarne oddziały wojskowe – siły specjalne i specjalistyczne jednostki policji ( takie jak SWAT ) są szkolone w CQB. Należy również nadmienić, że wojskowa taktyka CQB zasadniczo różni się od odpowiednika policyjnego, głównie z powodu tego że wojsko zazwyczaj działa w ugrupowaniu nieprzyjaciela, natomiast policja w działa na swoim terenie. Armie często działające w terenie zabudowanym również mogą ćwiczyć elementy taktyki CQB. Spośród taktyk CQB możemy więc wyróżnić 3 jej rodzaje wynikające z przeznaczenia dla 3 różnych rodzajów jednostek:

1. Policyjne jednostki antyterrorystyczne ( np. S.W.A.T. , S.P.A.T )
2. Wojskowe jednostki specjalne ( NAVY SEALs, Delta Force, GROM )
3. Wojskowe Elitarne oddziały piechoty i aeromobilne ( Rangers, Green berets, 1 Płk. Spec. )


Czarna taktyka

Działanie w Mieście, w uliczkach, alejkach, podziemiach i pomieszczeniach coraz częściej stają się nie tylko polem działania policyjnych oddziałów antyterrorystycznych ale i wojskowych jednostek specjalnych a nawet regularnych oddziałów armii. Prowadzone od wielu lat studia nad tym zjawiskiem dowiodły, iż walka w warunkach miejskich wymaga nie tylko specyficznej taktyki i wyszkolenia ale w równym stopniu specjalistycznego ekwipunku i broni. Opisując ów specjalistyczny sprzęt i ekwipunek idealnym przykładem będą oczywiście policyjne jednostki antyterrorystyczne takie jak S.W.A.T , które już z założenia przeznaczone są niemal wyłącznie do działań typu CQB- Close Quarter Battle. Nie należy jednak zapominać o jednostkach wojskowych, takich jak amerykańska Delta czy polski Grom. One również z racji częstego operowania w budynkach opracowały własne wyposażenie dostosowane do warunków wojennych. Warto jednak zaznaczyć że taktyki wojskowe i policyjne coraz bardziej się do siebie zbliżają i to nie tylko ze względu na teren działania. Dziś policjant jednostki antyterrorystycznej może równie dobrze napotkać przeciwnika uzbrojonego w wojskową broń wobec którego będzie musiał zastosować wojskowe metody, tak jak i żołnierz w szturmowanym budynku może napotkać nieuzbrojonego cywila. Dlatego w poniższym artykule chciałbym pokrótce przedstawić ekwipunek wykorzystywany w CQB ale i w szeroko pojętej czarnej taktyce.

Jeśli chodzi o walkę w mieście maskowanie nie jest takie istotne, mury i budynki całkowicie chronią nas przed wzrokiem i kulami przeciwnika, a na otwartym terenie nawet najlepszy kamuflaż nie pomoże. Regularne wojsko zazwyczaj używa standardowych mundurów w barwach naturalnych. Co prawda stworzono kamuflaż miejski tzw. urban, w barwach czarno –szaro-białych jednak nie sprawdził się on na terenie miejskim, zwłaszcza jego pierwsze bardziej kontrastowe wersje. Policyjni antyterroryści i wojskowe jednostki specjalne zazwyczaj noszą jednolite jednoczęściowe kombinezony w ciemnych barwach. Oliwkowych, czarnych lub ciemnym granatowych. Wynika to również z faktu iż wiele operacji AT wykonywanych jest w nocy, lub słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o mundury zazwyczaj stosuje się jednoczęściowe kombinezony, zazwyczaj bez kieszeni bocznych na udach. Co ułatwia noszenie kabur udowych na broń krótką i innych zasobników na maskę p. gaz czy dodatkowe magazynki. Zazwyczaj stosuje się tez materiały odporne na wysokie temperatury, spalające się na sucho. Na mundur nakłada się różnego rodzaju elementy ochronne.
Elementy ochronne

* operatora nie tylko przed kulami przeciwnika, ale i odłamkami, szkłem, gruzem, czyli generalnie tym wszystkim co w środowisku zurbanizowanym może być źródłem ran i kontuzji. Dlatego standardem są ochraniacze na kolana i łokcie,
* kamizelki kuloodporne,
* hełmy kewlarowe lub kaski pro-tec. Te drugie nie chronią przed pociskami i używa się ich w trakcie zjazdów z helikoptera, alpinistyki miejskiej lub innych prac na wysokości. Na hełmach do akcji nocnych montuje się też
* urządzenia noktowizyjne
* google lub okulary balistyczne
* rękawice nomexowe, lub skórzane bez palców.
* Kominiarki z nomexu, spalające się na sucho Na to nakłada oporządzenie taktyczne na niezbędne wyposażenie:
* kamizelki taktyczne
* kabury udowe na broń krótką i magazynki
* torby udowe na maskę p. gaz

Jako że kamizelka kuloodporna i taktyczna są właściwie niezbędnym standardem coraz częściej łączy się je w jedną całość, gdzie bezpośrednio do kamizelki kuloodpornej za pomocą systemów modułowych ( np. molle ) montuje się niezbędne zasobniki na sprzęt. Należy również nadmienić iż kamizelki taktyczne wykorzystywane w działaniach At różnią się od oporządzenia wojskowego. Większość kieszeni znajduje się na klatce piersiowej a nie na pasie. Są tam łatwiej dostępne i nie utrudniają poruszania się w wąskich korytarzach. Inne jest też wyposażenie.
Wyposażenie

* magazynki To podstawa, jednak w kamizelkach taktycznych jest ich mniej są bowiem skonstruowane z myślą o krótkich dynamicznych akcjach a nie długotrwałych walkach z dala od źródeł zaopatrzenia. Poza tym kieszenie na magi do do karabinów często zastępują te do pistoletów i pistoletów maszynowych. Do tego dochodzą
* świece dymne,
* granaty oślepiająco-ogłuszające,
* kajdanki
* latarka
* narzędzia wieloczynnościowe, mulititool
* środki opatrunkowe
* indywidualne środki łączności

Do tego często dochodzą uprzęże sprzęt do alpinistyki miejskiej. Ale wyposażenie indywidualne to dopiero połowa, to tego dochodzi sprzęt grupy niezbędny do efektywnej walki w terenie zurbanizowanym. Często to właśnie te specjalistyczne narzędzia pozawalają uzyskać przewagę nad przeciwnikiem.
Specjalistyczne narzędzia:

* tarcze balistyczne z niewielkim okienkiem z kuloodpornego szkła. Zabezpieczają oddział w czasie podejścia do obiektu.
* wysięgniki z lustrami skupiającymi lub kamerami umożliwiające bezpieczne wyglądanie zza rogu i sprawdzania pomieszczeń.
* zestaw łomów do wyważania drzwi, zazwyczaj noszony na plecach.
* minikamery przewodowe
* materiały wybuchowe do wysadzania zamków
* kamery na podczerwień i urządzenia termowizyjne
* plecaki medyczne dla sanitariuszy drużyn Nierzadko spotyka się też
* piły tarczowe i palniki egzotermiczne to pokonywania barykad i drzwi pancernych.
* Coraz częściej w działaniach policyjnych wykorzystuje się również różnego rodzaju
* roboty przeznaczone do penetracji pomieszczeń w szczególnosci usuwania materiałów wybuchowych.
* pojazdy opancerzone do taranowania barykad i ataków na silnie bronione obiekty. Osobną kwestią jeśli chodzi o wyposażenie grup AT jest sprzęt i kombinezony przeznaczone do rozbrajania i likwidacji ładunków wybuchowych

A teraz do dzieła.

Obrazek

Wyposażenie do taktyki czarnej taktyka czarna

Taktyka "czarna" wymaga specyficznego podejścia do sprzętu i stawia przed nim wysokie wymagania. Znajdziecie tu zdjęcia kamizelek, kabur i innego sprzętu.

Obrazek
HEŁMY - KASKI - GOGLE

Obrazek
Hełm PASGT tzw. "Fritz"
Podstawowy element balistycznej ochrony. Sprawdzony wzór - wygodny i pewny. Dodatkowo czarny pokrowiec i elastyczna taśma z "kocimi oczami".

Obrazek
Kask ProTec
Lekki kask ochronny. Bardzo dobrze wentylowany i komfortowy. Używany głównie przy alpinistyce miejskiej.

Obrazek
Gogle Bolle X800
Doskonałe niskoprofilowe gogle taktyczne. Zapewniają bardzo dobrą ochronę oczu i nie ograniczają pola widzenia. Możliwość zamiennego używania szybek "czystych" i ciemnych.


Obrazek
Gogle ESS NVG Stealth
Profesjonalne gogle taktyczne z wymiennymi szybkami (w komplecie szybki ciemna i "czysta"). Zapewniają doskonałą ochronę oczu oraz komfort widzenia. Niski profil nie przeszkadza
w strzelaniu z broni o niskich przyrządach celowniczych (MP5, G3 i in.)

Obrazek
Gogle Sun, Wind & Dust
Legendarne taktyczne gogle US Army. Powszechnie stosowane na całym świecie. Sprawdzona, solidna konstrukcja i dobre walory użytkowe.
( UWAGA - gogle te nie nadają sie do ASG)

Obrazek
Gogle Bolle Commander
Podstawowy model taktycznych gogli firmy Bolle. W komplecie trzy wymienne szybki ("czysta", ciemna oraz żółta - rozjaśniająca). Gogle zapewniają doskonałą ochronę oczu oraz duże pole widzenia. Przystosowane do noszenia z hełmem.



KOMBINEZON - RĘKAWICE - KOMINIARKA

Obrazek


Kombinezon jednoczęściowy
Firma Konfekcjonerska "Cezar" Jednoczęściowy, czarny kombinezon.
Posiada dwie kieszenie z przodu na nogach oraz kieszeń na klatce piersiowej.


Rękawiczki czarne - Nomexowe bądź inne najlepiej wzmocnione po wierzchniej stronie ale zwykle bawełniane tez spełnia swoja funkcje .

KAMIZELKI TAKTYCZNE I KULOODPORNE

Obrazek


Obrazek

Kamizelka Blackhawk Omega EOD
Najpopularniejszy model kamizelki firmy Blackhawk Industries. Uszyta na siatce. Regulowana po bokach. Posiada trzy ładownice (mieszcząc sześć magazynków do M4/16 lub 9 magazynków do MP5) oraz cztery uniwersalne kieszenie. Na plecach możliwość podpięcia "systemu nawadniającego" CamelBak lub innego.

Obrazek

Kamizelka (kopia) Eagle TAC-V1-N-A
Kamizelka taktyczna uszyta na siatce. W ładownicach mieści się 12 magazynków do M4/16 lub 18 magazynków do MP5. Dodatkowe dwie małe kieszenie nad ładownicami i jedna na lewym ramieniu. Na plecach możliwość doczepienia dodatkowego sprzętu za pomocą klipsów ALICE.


Obrazek

Kamizelka kuloodporna JMD P-12
Noszona pod kamizelkę oporządzeniową
lub z samym pasem. Zabezpieczenie przed 9mm para V=360/ms.
kamizelka taktyczna, kuloodporna


PAS GŁÓWNY

Obrazek


Obrazek

Pas służbowy
Konfiguracja pasa zależy od osobistych preferencji, ale też pełnionej funkcji. Pas regulowany taśmami velcro (rzepy). Na pasie: ładownica na jeden magazynek pistoletowy, kabura na kajdanki, uniwersalna ładownica, kabura pistoletowa.

Obrazek
Uprząż zjazdowa Lhotse
Wygodna i bezpieczna uprząż do zjazdów.


Obrazek
Karabinki i ósemka
Przyrząd zjazdowy. Pozwala na szybki i bezpieczny zjazd na linie. Za pomocą karabińczyków można założyć stanowisko zjazdowe i zamocować ósemkę do uprzęży.


Obrazek
Lina
Lina statyczna, używana do zjazdów, zakładania i asekuracji stanowisk.


Obrazek
Torba medyczna Jany Sport
Podstawowe wyposażenie medyków SPAT. Torba zapinana zamkiem błyskawicznym,
w środku rozkładany panel z przegródkami
na medykamenty, akcesoria oraz środki opatrunkowe.


OCHRANIACZE

Obrazek

Obrazek

Nakolanniki Hatch Centurion
Podstawowy element taktycznego wyposażenia. Zapinane na dwie elastyczne taśmy velcro. Zapewniają ochronę kolan przed ostrymi przedmiotami, kamieniami i innymi nierównościami.

Nakolanniki ALTA Tactical
Podstawowy element taktycznego wyposażenia. Zapinane na dwie elastyczne taśmy velcro. Zapewniają ochronę kolan przed ostrymi przedmiotami, kamieniami i innymi nierównościami.
( moim zdaniem lepsze od Centurionów)

OBUWIE TAKTYCZNE

Obrazek


Obrazek
Buty Protektor "GROM"(Kupczak)
Lekkie buty taktyczne. Uszyte z połączenia skóry i codury. Lekka i stosunkowo miekka podeszwa ułatwia skryte poruszanie się w budynku.

5.11 Tactical H.R.T - Bardzo dobre buty do lasu jak i budynku miękkie wygodne z oddychającego materiału.
Niestety spora wada jest cena 700 zl. ( posiadam i uważam ze warto)

Magnum Stealth - tańsza wersja - z dobrych źródeł wiem ze buty te sa dobra alternatywa dla H.R.T kosztują miej więcej tyle samo co Buty Kupczak lecz łatwiej je dostać.



KABURY - ŁADOWNICE - TORBY
Obrazek

Obrazek
Kabura udowa Ivo Hest
Kabura na pistolet Glock 17 z latarką Streamlight M3. Zapięcie na nap, otwierane kciukiem oraz gumka „Bungie” do szybkiego zapięcia. Dwa pasy udowe w pełni regulowane, zapinane tzw. szybkimi klamrami (Fastex). Można nosić równiez na pasie.


Obrazek
Panel udowy mały Miwo-Military
Panel mocowany na udzie z systemem taśm 22mm umożliwia doczepienie ładownic na magazynki lub granaty.

Obrazek
Torba na maskę MP5 Miwo-Military
Umożliwia przenoszenie maski na wiele wygodnych sposobów (na pasie, na udzie lub przewieszoną przez ramię). Podczas transportu pochłaniacz maski wystaje na zewnątrz - umożliwia to szybkie wyjęcie maski. Torba może być używana do przenoszenia dowolnego innego sprzętu (np. liny w trakcie zjazdów oraz innych przedmiotów).



Materiały zaczerpnięte:
http://www.spat.szczecin.pl/index.html
http://www.5277.sumasil.harc.pl/[/url]
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2007, o 14:54 przez MEDAL, łącznie zmieniany 4 razy.
There is only one MEDAL
and he scares the living crap out of the children
"I like you, when the world is mine your death will be quick and painless."
R .E.N.E.G.A.T
R u Sad ?

Awatar użytkownika
Greysad
Krwiopijca
Krwiopijca
Posty: 238
Rejestracja: 4 lut 2007, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Greysad »

:D :D :D

MEDAL jak zwykle na medal :)

Dzięki! Mnie się to bardzo przyda. W przyszłym roku zamierzam trochę zacząć sie "bawić" ASG, więc :).

THX Boss :twisted:
Smoke and Mirrors,Smoke and Mirrors....

Ten mąciwoda...

Nie ma ludzi normalnych, są tylko źle zdiagnozowani!

Awatar użytkownika
MEDAL
--------
--------
Posty: 241
Rejestracja: 21 maja 2007, o 09:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Nienacka
Kontakt:

Post autor: MEDAL »

teraz dopiero skończyłem.

jeśli jakieś pytania proszę o zadawanie tylko wyłącznie pytań by temat został jak najbardziej informacyjny.
There is only one MEDAL
and he scares the living crap out of the children
"I like you, when the world is mine your death will be quick and painless."
R .E.N.E.G.A.T
R u Sad ?

Awatar użytkownika
Kot w kapeluszu
Nimfa
Nimfa
Posty: 321
Rejestracja: 6 cze 2007, o 21:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dublin/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Kot w kapeluszu »

Hmmm, wspomniałeś w tekście o ochraniaczach na łokcie i kolana, ale potem w sprzęcie są tylko nakolanniki. Czy do wymienionych Hatch Centurion i ALTA Tactical łatwo znaleźć równie dobre nałokietniki, np. te same firmy robią i jedne i drugie?
Po drugie domyślam się, ale potwierdź albo popraw jeśli się mylę, że to ASG czy naszych manewrów kask ProTec spokojnie wystarczy? Chodzi mi głównie o ochronę głowy przed kontuzjami, np. takimi jaka mi się zdarzyła ostatnio.
I po trzecie, wspominasz przy goglach Bolle Commander, że nadają się do noszenia z hełmem. Czy to znaczy, że pozostałe nie bardzo? Gdybym miał np. Bolle X800 i kask ProTec, czy miałbym jakieś kłopoty z połączeniem tego?
Nieważne jak kręta jest ścieżka
I jakie kary mi pisane
Ja jestem panem mego losu
Jam mojej duszy kapitanem.

Awatar użytkownika
MEDAL
--------
--------
Posty: 241
Rejestracja: 21 maja 2007, o 09:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Nienacka
Kontakt:

Post autor: MEDAL »

Hatch robi także nałokietniki osobiście nie stosuje to samo z alta :)
Pro-tec wystarczy w zupełności pytanie czy chcesz coś odtwarzać czy masz zamiar mieć tylko ochronę głowy :)

Bolle Commander jak i ESS jak i X-800 wszystkie nadają sie do noszenia pod hełmem wszystkie maja dość niski profil dzięki czemu hełm nie przeszkadza.
Problemem mogą być inne hełmy niż te do których były projektowane np brytyjski Mk-6 - w tym wypadku x-800 nie są tak wygodne.
There is only one MEDAL
and he scares the living crap out of the children
"I like you, when the world is mine your death will be quick and painless."
R .E.N.E.G.A.T
R u Sad ?

Awatar użytkownika
Kot w kapeluszu
Nimfa
Nimfa
Posty: 321
Rejestracja: 6 cze 2007, o 21:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dublin/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Kot w kapeluszu »

Zamierzam iść w czarną taktykę, a od nas chyba nikt z czarnych nie ma hełmu. Do odgrywania lepsza będzie więc po prostu kominiarka, żeby trzymać podobny fason co reszta. Poza tym napisałeś, że kaski pro-tec są też używane normalnie, np. podczas zjazdów czy alpinistyki. Zawsze mogę więc doczepić sobie zwój liny i odgrywać takiego :)
Zależy mi zaś przede wszystkim na ochronie głowy, przy czym wolałbym mieć porządną ochronę jak najszybciej, a wydatki są różne. Jeśliby się okazało że pełny hełm jest w porównywalnej cenie, to wtedy mogę wziąć i pełen. Założyłem jednak, że pro-tec będzie tańszy, bo ma mniejszą funkcjonalność.
Nieważne jak kręta jest ścieżka
I jakie kary mi pisane
Ja jestem panem mego losu
Jam mojej duszy kapitanem.

Awatar użytkownika
MEDAL
--------
--------
Posty: 241
Rejestracja: 21 maja 2007, o 09:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Nienacka
Kontakt:

Post autor: MEDAL »

http://www.specshop.pl/index.php?cPath= ... 4c492f058a

Tu znajdziesz większość rożnej maści ochraniaczy jak i kasków i replik hełmów.

Oryginalne hełmy zazwyczaj są droższe od 250 do 1000 zl.
mowa oczywiście o kevlarowych.
There is only one MEDAL
and he scares the living crap out of the children
"I like you, when the world is mine your death will be quick and painless."
R .E.N.E.G.A.T
R u Sad ?

Awatar użytkownika
Medderdin
--------
--------
Posty: 165
Rejestracja: 10 mar 2008, o 19:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pokoj 1408 / Bractwo Chaosu
Kontakt:

Post autor: Medderdin »

W tekscie mowisz o specyficznej broni i o specyficznym uzbrojeniu. Potem jednak nie wyrozniasz jaka mialaby byc to bron. Gdybys mogl wymienic najczesciej uzywane rodzaje broni dlugiej i krotkiej w oddzialach AT.
Oczywiscie oprocz glocka 17 i MP5 bo te sa normalka
Don't be stupid - Nie badz EMO
Akcja wspierana przez Bractwo Chaosu

Awatar użytkownika
Dexter
Na misji...
Posty: 1317
Rejestracja: 27 mar 2007, o 14:18
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dexter »

http://www.grom.mil.pl/uzbrojenie_pliki/UZBROJENIE.HTM
http://www.eliteukforces.info/special-a ... e/weapons/
Proszę bardzo, na początek.

Glocki wcale nie są taką 'normalką' dla jednostek AT. W zasadzie w tego typu jednostkach na całym świecie znajdziesz większość współcześnie produkowanych rodzajów broni krótkiej - Sig Sauer P226, Browning HP, Glock 17, M1911, Berretta M92, H&K USP i wiele innych.

Jeśli chodzi o broń długą, to należy dokonać rozgraniczenia - na broń strzelającą seriami, karabiny wyborowe i strzelby.

Co do tych drugich, to mamy pełen przegląd. M21, PSG-1, M24, SWD, Galil, PH M85, L96A1 i wiele, wiele innych. W teorii strzelec wyborowy może sobie wybrać dowolny karabin do wykonywania zadań. W praktyce ograniczony jest budżetem jednostki (a zatem aktualnym stanem magazynu).
Pierwsze natomiast można podzielić na pistolety maszynowe (cała rodzina H&K MP5, Glock 18, MAC-10, Uzi, FN P90 itd.) oraz karabinki szturmowe (H&K G36, M4, Colt CAR-15, Steyr AUG, AKSU).
Wreszcie grupa trzecia - są to zwykle SPAS-12 i Remingtony 870, choć zdarzają się też inne.
Ponadto jednostki AT korzystają z podwieszanych granatników w rodzaju M203.
Po bardziej szczegółowe informacje odsyłam do Googla - jednostki specjalne zwykle mają rozpisane uzbrojenie na stronach oficjalnych, a nawet jeśli nie, to istnieje wiele stron nieoficjalnych stworzonych przez miłośników jednostek.

Chyba lepszym byłoby pytanie 'jakie cechy powinna posiadać broń stosowana w taktyce czarnej'.
Niezwykle ważne jest, aby codzienna twoja postawa stała się postawą żołnierza,
a postawa żołnierza - postawą na co dzień.
(Miyamoto Musashi, Księga Pięciu Kręgów)

In the warzone marines shit tactically.
(Ray w "Generation Kill")

Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Post autor: X-76 »

Faaajne linki. Mnie sie podoba zwłaszcza to:

KLIK ;)

W sam raz do czarnej taktyki :D .... chociaż..... w końcu wampiry latają, to można walić do nich w locie :D

Jak szaleć to szaleć...
▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

Awatar użytkownika
Dexter
Na misji...
Posty: 1317
Rejestracja: 27 mar 2007, o 14:18
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dexter »

Fakt - SAS to raczej jednostka specjalizująca się w misjach zwiadowczych na tyłach wroga. Tak samo GROM to jednostka wojskowa, a nie policyjna. Te linki miały bardziej wskazać, że na sieci wszystko jest pod ręką, trzeba tylko włożyć trochę własnego wysiłku.
Niemniej czarna taktyka to element MOUT (Military Operations on Urbanized Terrain), a wszyscy wiedzą (choćby z "Helikoptera w Ogniu") jak ważne bywa wykorzystania pocisków ziemia-powietrze w walkach miejskich. Poza tym użycie przez terrorystów śmigłowców, awionetek czy innego sprzętu latającego nie jest wykluczone, tak więc czemu nie Stinger?
Niezwykle ważne jest, aby codzienna twoja postawa stała się postawą żołnierza,
a postawa żołnierza - postawą na co dzień.
(Miyamoto Musashi, Księga Pięciu Kręgów)

In the warzone marines shit tactically.
(Ray w "Generation Kill")

Awatar użytkownika
Dante
Top secret
Top secret
Posty: 1337
Rejestracja: 24 paź 2006, o 16:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Dante »

Fakt - SAS to raczej jednostka specjalizująca się w misjach zwiadowczych na tyłach wroga
A moim zdaniem to plotka :-) .Jako przyklad - "Bravo to Zero" i nie omieszkam spytac jakiego autorytetu na manewrach.
Dante
Moim zdaniem SAS nie jest i nigdy nie byl jednostka rozpoznawcza ....
"młodzieńcze ! ciesz sie w młodości swojej " -platoon /Eklezjastes

747170

Awatar użytkownika
Dexter
Na misji...
Posty: 1317
Rejestracja: 27 mar 2007, o 14:18
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dexter »

Zadaniami SAS-u są wedle mojej wiedzy:
- prowadzenie działalności wywiadowczej na tyłach wroga
- rajdy i działania sabotażowe na tyłach wroga
- działania antyterrorystyczne (stąd umieszczenie go jako odpowiedzi na pytanie broni jednostek AT)
- ochrona VIP-ów
- działania szkoleniowe (ruchy oporu, armie sojusznicze i inne takie)

W konfliktach zbrojnych (a SAS to przecież jednostka wojskowa) wykorzystuje się ją głownie do dwóch pierwszych rodzajów zadań (przy czym przy rajdach i sabotażach prowadzony jest jednocześnie zwiad). Stąd moje stwierdzenie o specjalizacji, które - przyznaję - było stwierdzeniem na wyrost, a zatem nieprecyzyjnym i niewłaściwym. Mam nadzieję, że teraz sytuacja jest już jasna?

Co to jest "Bravo to Zero"?
Niezwykle ważne jest, aby codzienna twoja postawa stała się postawą żołnierza,
a postawa żołnierza - postawą na co dzień.
(Miyamoto Musashi, Księga Pięciu Kręgów)

In the warzone marines shit tactically.
(Ray w "Generation Kill")

Awatar użytkownika
PAT_Brainer
--------
--------
Posty: 129
Rejestracja: 7 lut 2008, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin, PAT_HQ
Kontakt:

Post autor: PAT_Brainer »

chodziło chyba o bravo two zero :)

SAS to jednostka specjalna, a skryte działania wywiadowcze to przecież ich głowne zadanie...
Z poważaniem,
Brainer

"A jak chociaż raz pierdniesz nie na komendę to wtedy ci coś powiem" by Adziatron

Awatar użytkownika
Dante
Top secret
Top secret
Posty: 1337
Rejestracja: 24 paź 2006, o 16:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Dante »

oczywiscie Bravo Two Zero
ksiazka,film i wspomnienia zolnierza SAS. dosc glosna sprawa misji w Iraku (Discovery tez sie tym intereswalo ).

PAT_B,
Chyba bym nie uzywal zamiennie slow wywiad i zwiad...

Dex,
Zasadniczo za cienki jestem zeby potwierdzic lub zaprzeczyc jakie sa zadania SAS. Ale moj maly mozdzek podpowiada mi :

XXI w. -Dzialania scisle zwiadowcze poleca sie maszynom; samoloty bezzalogowe, samoloty zalogowe operujace na duzych wysokosciach, satelity itp itd.


Kazdy oddzial dzialajacy na lini frontu lub poza nia ma chyba obowiazek zlozyc raport z tego co zobaczyl... Czyli ma tez zadania zwiadowcze...
dotyczy to tez jak mniemam zwyklej piechoty ...

Jesli dobrze pamietam zarowno SAS, ASAS czy SEAL zostali stwozeni ( ale moge sie mylic :-) ) by przygotowac grunt pod glowne uderzenie.
Byli przytowani do wojny partyzanckiej i dalekich bojowych zwiadow.
Jesli sie nie myle to mozemy rozroznic
Zwiad -skryte rozpoznanie terenu,
Bojowy Zwiad (Daleki Bojowy Zwiad -LRRP)-Kilkudniowy wypad daleko za linie frontu celem zniszczenia czegos fajnego i PRZY OKAZJI zebrania informacji ( a nie odwrotnie).
Wywiad Stirlitz
Kontrwywiad J-23 :-)
SAS jesli uwaznie czytalem ksiazki Endy McNaba nigdy nie bawil sie w zwykly zwiad

Ale zaznaczam. Nie bylo mnie tam, moje informacje pochodza z obserwacji i sluchania.
Dante
"młodzieńcze ! ciesz sie w młodości swojej " -platoon /Eklezjastes

747170

ODPOWIEDZ