Pytanie do specjalistów : bezpieczne obezwładnianie

Magazyn staroci
Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Post autor: X-76 »

Ja wiem. Ale pomyślcie. W dzisiejszych czasach na służbe zdrowia a w szczególności na zespoły wyjazdowe ratownictwa medycznego media są cięte jak rozwścieczona osa. Teraz wyobraźcie sobie, że zespół wyjeżdża do próby samobójczej. Policji jeszcze nie ma. Na miejscu okazuje się, ze facet jest w ataku szału i atak ten ot skieruje się w stronę zespołu. I co ? jak się go uda obezwładnić dla niego bezszkodowo to OK. Ale niechby tylko mu trzasnął nadgarstek lub nawet któraś z kości długich...... media by na zespole suchej nitki nie zostawiły. Jeżeli jego agresja skierowana była w kierunku innej osoby a zespół by nie zareagował to..... media tez by miały pozywke. Czyli i tak źle i tak nie dobrze. Taserów pogotowie nie dostanie przez najblizsze 1000 lat :D wiec.... stąd moje pytanie. A takie sytuacje jak opisałem powyżej zdarzaja się. I to wcale nie tak rzadko.
▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

Awatar użytkownika
Falk
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 2611
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam, gdzie żyją Forfitery
Kontakt:

Post autor: Falk »

X-76, pytam po raz kolejny, chcesz ksiażkę, o któej pisałem na poprzedniej stronie?
Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.

J. Piłsudski

Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Post autor: X-76 »

Falk von Breslau pisze:X-76, pytam po raz kolejny, chcesz ksiażkę, o któej pisałem na poprzedniej stronie?
Tak. Dzięki ci wielkie.
▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

Ika
Na misji...
Posty: 63
Rejestracja: 17 lut 2006, o 23:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Fahrenheita
Kontakt:

Post autor: Ika »

X-76, w sytuacjach, które opisałeś, to najprostsza droga byłoby zainwestować we własny taser :)
Jak bym miała wybierać tutaj pomiędzy krav magą a tsunami to jednak stawiałabym na kravkę - było nie było, wykorzystuje się tam kompilację technik, a niektóre dźwignie i klamry są banalnie proste i bardzo skuteczne. Ale być może są jeszcze lepsze opcje (o innych mam pojęcie dość żadne).

Awatar użytkownika
Rudolf
--------
--------
Posty: 29
Rejestracja: 12 sie 2006, o 02:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: spiekłarodem

Post autor: Rudolf »

Popytałem kogo trzeba - trochę to trwało, bo nie zawsze instruktorzy są dostępni ;) ...
No więc wg wszystkich z nich - zarówno praktyków (bramkarze w lokalach w PL i GB) jak i zawodników (Aikido Keijutsu) jeśli ktoś nie czuje boolu, to trzeba go przycisnąć do ziemi i przytrzymać ręce. Widziałem taką akcję na Nowym Świecie, z tym, że do trzymania agresywnego faceta potrzeba było 2 podobnej postury.
Jeśli jest jeden na jeden - jak mówi Jarek - to wyboru wielkiego nie ma - trzeba wykonać duszenie i uważać, żeby przypadkiem nie zabić.

W kontexcie zespołu ratunkowego - np. kierowca musiałby być duży, silny i wyszkolony (no, może niekoniecznie aż taki duży), wtedy jak nie uda się przytrzymać, to poddusi, a potem lekarz już zdefibryluje w razie jakby co 8)
Nie szukajcie, a samo się znajdzie...

Ika
Na misji...
Posty: 63
Rejestracja: 17 lut 2006, o 23:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Fahrenheita
Kontakt:

Post autor: Ika »

Ta końcowa konkluzja jest przednia :). Popieram.

Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Post autor: X-76 »

Kierowcy nie mam duzego i silnego, lekarza tez nie.... wiec..... biednemu ratownikowi pozostało zakupienie sobie za prywatna kasą osobistego Tasera w celu chronienia własnych czterech liter....

Taaa i to Napisał Wojownik.... Porucznik Nocarzy... :oops: eeech.....
▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

Awatar użytkownika
Falk
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 2611
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam, gdzie żyją Forfitery
Kontakt:

Post autor: Falk »

Jepiej być żywym tchórzem, niż martwym bohaterem.

Ja z własnego doświadczenia i rozmów ze starszymi kolegami wiem, że wszystke (chyba) sztuki walki zaczynają być skuteczne tak około 1 dana, więc to wcale nie była taka decyzja z tym taserem.

Poza tym taser pasuje do takiego technokraty jak Ty ;).
Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.

J. Piłsudski

Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Post autor: X-76 »

Falk von Breslau pisze:Poza tym taser pasuje do takiego technokraty jak Ty ;).
Tiaaa i kosztuje około sześciu tysiączków :wink:
▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

Awatar użytkownika
A.Mason
Wrażencjusz R.P.M.
Wrażencjusz R.P.M.
Posty: 156
Rejestracja: 20 lip 2006, o 00:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z MONu
Kontakt:

Post autor: A.Mason »

X-76 pisze:Tiaaa i kosztuje około sześciu tysiączków :wink:
Zawsze mozesz zainwestowac w dlugi kabel i przed wyjsciem z domu podlaczyc go do jakiegos "generatora mocy"...
Mozesz tez psychologicznie... Kupic kask i kitel elektromontera, wtedy powinien wystarczyc krotki kabel, byle tylko jego koniec niknal za rogiem albo w ciemnosci... Niewielu bedzie mialo odwage, zeby sprawdzic czy nie blefujesz. A jak jeszcze zadbasz o to, zeby iskry szly... Na przyklad krzesiwem ;-)
MSPANCWSNPiN

Awatar użytkownika
Falk
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 2611
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam, gdzie żyją Forfitery
Kontakt:

Post autor: Falk »

Ale paralizatory, gazy itp. bajery są chyba jednak tańsze?...

(6.000 PLN? W mordę...)
Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.

J. Piłsudski

Awatar użytkownika
X-76
Top secret
Top secret
Posty: 3174
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znikąd
Kontakt:

Post autor: X-76 »

Falk von Breslau pisze: (6.000 PLN? W mordę...)
Yhy TASER X-26 koło 6.000 PLN a najtańszy taser ADVANCED TASER® M18 około 4.500 PLN ;)

A.Mason :twisted: moje klimaty :wink:
▂ ▃ ▄ ▆ ▇ Cybernetyczny Bóg Chaosu Wersja: X-76 "Piromedyk" ▇ ▆ ▄ ▃ ▂
"Pierdolnięty chaos! Mikstura wybuchowa" by Delein
"IKS to chodzący chaos. Jak kiedyś będzie koniec świata to na pewno go zatrudnią" by Dante

Awatar użytkownika
Falk
Major Nocarzy
Major Nocarzy
Posty: 2611
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tam, gdzie żyją Forfitery
Kontakt:

Post autor: Falk »

Tak sobie pomyślałem o kazusie, który opisałeś, a że zahacza poniekąd o moje podwórko, to pozwolę sobie podzielić sie refleksjami.

Jeśli idzie o konsekwencje prawne, uszkodzenie naszego niedoszłego sambójcy nie powinno niczym grozić. Jest to ewidentna obrona konieczna opisana w art. 25 par.1 kodeksu karnego. Bezprawny zamach na dobro prawne (tutaj: życie/zdrowie ratowników) jest, odpieranie zamachu (pacyfikacja samobójcy) jest. Nawet w razie zarzutu przekroczenia granic obrony koniecznej można posiłkować się paragrafem 3. tegoż artykułu, tj. obligacyjnym odstąpieniem od wymierzenia kary, gdy przekroczenie było wynikiem strachu i wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.
W razie roszczeń majatkowych, art. 423 kodeksu cywilnego, także traktujący o obrnonie koniecznej, wyłącza roszczenie odszkodowawcze poszkodowanego napastnika.
Zatem pojawia się pytanie, czy warto inwestować w zabawkę, jak można pacyfikować ręcznie, zwłaszcza, że sąd może potraktować użycie tasera w sytuacji, gdy zespół liczy kilka osób jako przekroczenie obrony i jednak walnąć jakieś zawiasy. Z drugiej strony, za Zbyszka linia orzecznictwa idzie raczej w kierunku łagodnego traktowania domniemanych przekroczeń obrony...
Cóż, jak Was to interesuje, popytam kolegów- karnistów.
Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej.

J. Piłsudski

Awatar użytkownika
Plonk
Rekrut
Rekrut
Posty: 29
Rejestracja: 6 sty 2007, o 00:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Plonk »

To ja coś dorzucę ze swojego doświadczenia.
Trenuję Krav Maga, system o którym pewnie już conieco każdy z Was słyszał. Z doświadczenia ulicznego mogę powiedzieć że Kravka to skuteczny system, o ile ma się dobrego trenera.

Nie można gościa obezwładnić, nie robiąc mu w ogóle żadnej krzywdy. Tak zwana "walka bez walki" nie istnieje i jest wymysłem ludzi, którzy chcą, co tu ukrywać- zarobić. Warto się przełamać wewnętrznie i pokiereszować pacjenta, zgodnie z zasadą: albo on mnie, albo ja jego.

Jeśli admini/moderatorzy nie mają nic przeciwko, to zamieszczę stronę główną International Krav Maga Federation w Polsce:
www.kravmaga.pl - po prostu :)
"Gdy marzenia płonęły na stosie codzienności, gdy została nienawiść i zabrakło litości..."

www.piotr.pitula.salon24.pl - oto, co sądzę o polityce:)

Javali
Rekrut
Rekrut
Posty: 9
Rejestracja: 14 lut 2007, o 21:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Javali »

Sztukami walki zajmuję się od podstawówki. Ćwiczyłem już parę sztuk walk. Każda sztuka walki ma swoje plusy i minusy. Jeżeli chcemy się obronić na ulicy to najlepszą metodą jest połączenie biegów sprinterskich i długodystansowych. W obecnych czasach nie ma sensu wdawać się w bójki. Nigdy nie wiesz czy ktoś nie wyjmie noża, broni palnej lub innego "ustrojstwa". Natomiast jeżeli już by doszło to takiej sytuacji, że nie było by możliwości ucieczki to dobrze by było mieć jakiegoś "asa w rękawie". Jeżeli chcecie w krótkim tępie nauczyć się obrony to rzeczywiście najlepszymami systemami są Krav Maga, Combat56. Dokładniej się nie wypowiem o tych systemach ponieważ nie ćwiczę systemów walki tylko sztuki walki :)
"Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu po to, ażebyśmy słuchali dwa razy więcej, niż mówimy"

Zenon z Kition

ODPOWIEDZ