Finlandia to dla mnie kraj!

i ja tu byłem, miód i wino piłem... Warszawa dniem i nocą
Awatar użytkownika
Kasiek
Pułkownik Nocarzy
Pułkownik Nocarzy
Posty: 3683
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kasiek »

A moim marzeniem od kiedy przeczytałam Kalevalę po polsku jest nauczyć się fińskiego i przeczytać w oryginale. I posłuchać opowiadanej przez śpiewaka w Finlandii. Tam jeszcze żyją tacy dziadkowie, starzy, staruteńcy... I pięknie śpiewają... Chciałabym kiedyś czegoś takiego posłuchać...
Pułkownik Majorka w służbie Lorda Ultora!

Manewry: I, II
Akcje: MTK, Urodziny Ukrytego, Polcon2007, "V", "K", Falcon2007, "S"

Ruda Wywłoka mająca pierdolca, którego nie zawaha się użyć!!!

Awatar użytkownika
Qadesh
Główny logistyk
Główny logistyk
Posty: 3778
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 14:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

Post autor: Qadesh »

niezapomniane wrażenia zapewnia tradycyjna japońska muzyka ze śpiewem... trochę głupio tarzać się po krzesłach ze śmiechu, gdy cała sala w nabożnym skupieniu adoruje artystę, ale to jedyna niedogodność... :twisted:

Awatar użytkownika
Annikki
Głowa Rodu
Głowa Rodu
Posty: 1372
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 13:38
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Post autor: Annikki »

Kasiek pisze:A moim marzeniem od kiedy przeczytałam Kalevalę po polsku jest nauczyć się fińskiego i przeczytać w oryginale.
Kasiek... Finowie uważają, że ich język jest niemożliwy do nauczenia się przez zwykłego śmiertelnika... ;) I coś w tym jest. Kiedyś robiłam obszerny referat o Finlandii, jednym z rozdziałów był język. Jezusicku. Tam spotyka się słowa zajmujące półtorej linijki w zeszycie. Ja znam tylko kilka słów. Prostych i łatwych.
Dlatego wszyscy Finowie uczą się angielskiego :P
"Nocarze i pretorianie drzemali (...). Vesper przyjrzał im się z zaciśniętym gardłem. Poszli między rannych, krwawiących ludzi. Udzielili pierwszej pomocy, uratowali im życie. I wrócili jak gdyby nigdy nic (...). Kiedyś też tak umiałeś, stwierdził z porażającym smutkiem wewnętrzny głos (...). Ale wybrałeś inaczej, renegacie. Ugiąłeś się przed Wężem, to teraz mu służ."
M.Kozak - Nikt

Awatar użytkownika
Kasiek
Pułkownik Nocarzy
Pułkownik Nocarzy
Posty: 3683
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kasiek »

Dlatego mówię marzenie a nie zamiar. Zresztą, posłuchać mogę nawet języka nie znając. Carmen słucham mimo że francuskiego nie znam. A rozumiem :)
Pułkownik Majorka w służbie Lorda Ultora!

Manewry: I, II
Akcje: MTK, Urodziny Ukrytego, Polcon2007, "V", "K", Falcon2007, "S"

Ruda Wywłoka mająca pierdolca, którego nie zawaha się użyć!!!

Awatar użytkownika
Annikki
Głowa Rodu
Głowa Rodu
Posty: 1372
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 13:38
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Post autor: Annikki »

(szczerze powiedziawszy to nie wiem, czy offtopuję, czy nie, bo w tym wątku to już chyba o wszystkim się rozmawia)

Kasiek, fiński brzmi pięknie... <buja w obłokach> Mówi się, że Polacy mają taki "świergoczący" język. Ale to nic w porównaniu z fińskim :P

PS. Ja mam fioła na punkcie tego kraju, tak więc będę gadać do upadłego, dopóki mi ktoś z glana nie przyłoży.
"Nocarze i pretorianie drzemali (...). Vesper przyjrzał im się z zaciśniętym gardłem. Poszli między rannych, krwawiących ludzi. Udzielili pierwszej pomocy, uratowali im życie. I wrócili jak gdyby nigdy nic (...). Kiedyś też tak umiałeś, stwierdził z porażającym smutkiem wewnętrzny głos (...). Ale wybrałeś inaczej, renegacie. Ugiąłeś się przed Wężem, to teraz mu służ."
M.Kozak - Nikt

Awatar użytkownika
Mcbet
Top secret
Top secret
Posty: 3235
Rejestracja: 11 lut 2007, o 20:44
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Mcbet »

sluze uprzejmie ale zaraz potem jak wroce z wycieczki kajakowej z tegoz kraju. BTW moze kiedys zrobimy wylot do tego kraju moze po Laosie a moze i przed ?? Bylo by zaebyscie
stasus UnKnow
Si quisquam pro me mori non volat, mihi non dice quemadmodum debo vivere
By Qadesh: "renegackie ścierwo, zawzięte i złe"

Awatar użytkownika
Vorevol
Top secret
Top secret
Posty: 1123
Rejestracja: 6 cze 2007, o 17:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: B24
Kontakt:

Post autor: Vorevol »

Mcbet pisze:Kurde jednym z moich mazen jest poplywanie po jeziorach oraz polazic po puszczach finskich. I kiedys dopne swego. Zapakuje moj kajaczek i bedzie chlap chlap chlap chlap wioselkami po spokojnej i cichej tafli jeziora
Ja takze bym sie tam wybral....Ale z dobrze wytrenowanym Husky i para nart biegowych...

UWAGA! OFF..... kuniec.... :roll:
Cedo Nulli

Awatar użytkownika
Annikki
Głowa Rodu
Głowa Rodu
Posty: 1372
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 13:38
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Post autor: Annikki »

Słuchajcie, ja się pochwalę, że w Finlandii byłam i...uwierzcie... jest to coś niesamowitego. Jedno z moich największych marzeń jest tam wrócić i znów zobaczyć Helsinki, znów jechać 400km do Kuopio wśród brzozowego lasu, znów zobaczyć te ogromne zamarznięte jeziora (byłam w kwietniu, a wtedy zima była sroga i jeziora jeszcze pokrywał lód)... :)

PS. To jest ciekawy temat. Jeśli chcecie go kontynuować, to możemy poprosić któregoś z moderatorów by go wyciął do Varii jako samodzielny?... bo offtopować dłużej nie chcę.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2007, o 14:45 przez Annikki, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nocarze i pretorianie drzemali (...). Vesper przyjrzał im się z zaciśniętym gardłem. Poszli między rannych, krwawiących ludzi. Udzielili pierwszej pomocy, uratowali im życie. I wrócili jak gdyby nigdy nic (...). Kiedyś też tak umiałeś, stwierdził z porażającym smutkiem wewnętrzny głos (...). Ale wybrałeś inaczej, renegacie. Ugiąłeś się przed Wężem, to teraz mu służ."
M.Kozak - Nikt

Awatar użytkownika
Annikki
Głowa Rodu
Głowa Rodu
Posty: 1372
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 13:38
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Post autor: Annikki »

O! Dziękuję za wydzielenie... :) I sorki za post jeden za drugim, ale coś mi się z funkcją edit pochrzaniło...
"Nocarze i pretorianie drzemali (...). Vesper przyjrzał im się z zaciśniętym gardłem. Poszli między rannych, krwawiących ludzi. Udzielili pierwszej pomocy, uratowali im życie. I wrócili jak gdyby nigdy nic (...). Kiedyś też tak umiałeś, stwierdził z porażającym smutkiem wewnętrzny głos (...). Ale wybrałeś inaczej, renegacie. Ugiąłeś się przed Wężem, to teraz mu służ."
M.Kozak - Nikt

Awatar użytkownika
Kasiek
Pułkownik Nocarzy
Pułkownik Nocarzy
Posty: 3683
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Kasiek »

No i temat o Finlandii powoli chyli się ku upadkowi.. Annikki... opowiadaj, wskrzeszaj!
Pułkownik Majorka w służbie Lorda Ultora!

Manewry: I, II
Akcje: MTK, Urodziny Ukrytego, Polcon2007, "V", "K", Falcon2007, "S"

Ruda Wywłoka mająca pierdolca, którego nie zawaha się użyć!!!

Awatar użytkownika
Kot w kapeluszu
Nimfa
Nimfa
Posty: 321
Rejestracja: 6 cze 2007, o 21:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dublin/Warszawa
Kontakt:

Post autor: Kot w kapeluszu »

Ja ostatnio wyczytałem, że w Finlandii mają zawody w noszeniu żony. Trzeba przenieść żonę - która nie musi być własną żoną, może być dowolną kobietą powyżej 17lat - niecałe trzysta metrów. Na drodze trafiają się płotki oraz rów z wodą. Za każdym razem gdy żona dotyka ziemi doliczane są karne minuty. Wygrywa ten, kto doniesie ją najszybciej i w nagrodę otrzymuje tyle piwa, ile jego żona waży. Korci mnie, żeby spróbować. 8)
Nieważne jak kręta jest ścieżka
I jakie kary mi pisane
Ja jestem panem mego losu
Jam mojej duszy kapitanem.

Awatar użytkownika
Bebe
Na misji...
Posty: 285
Rejestracja: 16 sie 2006, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: GEdynia
Kontakt:

Post autor: Bebe »

Kocie, tylko wybierz sobie 'żonę" odpowiedniej wagi, żeby wysiłek przyniósł odpowiednią ilość piwa. ;)))

Awatar użytkownika
Annikki
Głowa Rodu
Głowa Rodu
Posty: 1372
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 13:38
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Post autor: Annikki »

Kocie...to ja opowiem o dziwniejszych zawodach... mianowicie w Finlandii co roku odbywa się konkurs w...rzucaniu telefonem komórkowym (oczywiście Nokią) na odległość. Serio :twisted: Suomi to wspaniały kraj... :)
Ponad to Finowie są cholernie czyści. Jak znajdziesz tam na ulicy peta od papierosa, to...gratuluję :)
"Nocarze i pretorianie drzemali (...). Vesper przyjrzał im się z zaciśniętym gardłem. Poszli między rannych, krwawiących ludzi. Udzielili pierwszej pomocy, uratowali im życie. I wrócili jak gdyby nigdy nic (...). Kiedyś też tak umiałeś, stwierdził z porażającym smutkiem wewnętrzny głos (...). Ale wybrałeś inaczej, renegacie. Ugiąłeś się przed Wężem, to teraz mu służ."
M.Kozak - Nikt

Awatar użytkownika
Bebe
Na misji...
Posty: 285
Rejestracja: 16 sie 2006, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: GEdynia
Kontakt:

Post autor: Bebe »

Konkursy z komórką przypominają mi skecz Łowców.B "Moja pierwsza komórka".
A co do Finlandii - dziwi mnie, że nikt jeszcze nie zaintonował:

Finland, Finland, Finland,
The country where I want to be,
Pony trekking or camping,
Or just watching TV.
Finland, Finland, Finland.
It's the country for me.

You're so near to Russia,
So far from Japan,
Quite a long way from Cairo,
Lots of miles from Vietnam.....



:)

Awatar użytkownika
Magnus
Dowódca G.R.O.T.
Dowódca G.R.O.T.
Posty: 1957
Rejestracja: 22 mar 2007, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z czarnej mgły
Kontakt:

Post autor: Magnus »

Czyli nieśmiertelny Monty Python i offtop z mojej strony. Chociaż nie. Finlandię znam tylko ze zdjęć czy TV, ale również chętnie bym się tam wybrał, chociażby zobaczyć jeziora czy zorzę.
TKM!

ODPOWIEDZ